نخستین نیروگاه خورشیدی شناور ایران

نخستین نیروگاه خورشیدی شناور ایران

نخستین نیروگاه خورشیدی شناور ایران در اصفهان

عملیات ساخت نخستین نیروگاه خورشیدی شناور ایران با ظرفیت یک مگاواتی با حضور استاندار اصفهان در نیروگاه شهید محمد منتظری آغاز شد. نیروگاه خورشیدی شناور بر آب یک مگاواتی، نخستین بار در کشور با هدف تولید انرژی الکتریکی پاک، کاهش آلاینده های زیست محیطی و جلوگیری از تبخیر سطحی دریاچه آب صنعتی، در مساحت 15 هزار مترمربع با سرمایه ای ‌بالغ بر 60 میلیارد ریال در نیروگاه شهید محمد منتظری اصفهان، نصب و بهره برداری خواهد شد.

با بهره برداری از این نیروگاه، سالانه یک میلیون و 900 هزار کیلو وات ساعت انرژی به شبکه سراسری برق تزریق می شود. جلوگیری از تبخیر سالانه 38 هزار مترمکعب آب، از ویژگی های بارز این نیروگاه است و تمام مراحل طراحی، نصب و اجرای آن، توسط مهندسان ایرانی انجام می شود. سازه های شناور نیروگاه های خورشیدی،نخستین بار در ایران، طراحی و بومی سازی و در اجرای آن از به روزترین تجهیزات استفاده شده است.

از دیگر ویژگی های این نیروگاه، افزایش 15 تا 20 درصدی تولید انرژی در مقایسه با نیروگاه های خورشیدی در سطح زمین، ناشی از حرارت مناسب پنل های خورشیدی در سطح آب است. نیروگاه های خورشیدی شناور که از طراحی خاصی برخوردار بوده و محبوبیت آنها در حال افزایش است، در تأمین انرژی شهرهای بندری و جزیره ای، کارخانه های بزرگ صنعتی، تأسیسات نفت و گاز و تولید آب شیرین کاربرد دارد.

منبع: پرتال انرژی خورشیدی

برای اطلاع از شرایط نصب یک نیروگاه بر روی پشت بام منزلتان با ما تماس بگیرید و برای دیدن تازه های دنیای انرژی به صفحه خبر ها مراجعه کنید.

پاسخ دهید

Be the First to Comment!

Notify of
avatar
wpDiscuz