Ongrid – سیستم متصل به شبکه

نیروگاه خورشیدی (ongrid)، سیستم های متصل به شبکه

نیروگاه خورشیدی بیشر در مواردی مورد  استفاده می باشد که به خطوط انتقال سراسری برق دسترسی داشته باشیم. با توجه به آلودگی هوا و افزایش نیاز به انرژی، استفاده از انرژی خورشیدی در جهان رو به افزایش است، انرژی خورشیدی راهکاری مناسب برای کاهش آلودگی هوا است.

کشور ایران در راستای افزایش استفاده از انرژی های تجدیدپذیر شرایط و حمایت های خوبی در نظر گرفته است. یکی از مشوق ها قراداد 20 ساله خرید تضمینی برق است. این قراداد با وزارت نیرو بسته شده و در اولویت پرداخت دولت قرار دارد. قیمت های خرید تضمینی برق نیز بسیار جذاب است. این قیمت نیز هر ساله در فاکتوری متاثر از تورم و قیمت دلار ضرب می شود تا جبران کاهش ارزش واحد پولی شود. از دیگر مواردی که جذابیت سرمایه گذاری در این زمینه را افزایش می دهد زمان نصب و راه اندازی کوتاه و تعمیرات و نگهداری بسیار کم این سیستم ها است.

1- موقعیت جغرافیایی

مهمترین عامل در نیروگاه خورشیدی میزان تابش خورشید است. تابش میانگین خورشید در کشور ایران 5/4 کیلووات ساعت بر متر مربع است. که بسیار بالاتر از میزان تابش مورد نیاز برای توجیه پذیری استفاده از انرژی خورشیدی می باشد.  کشور ایران حدود ۳۰۰ روز آفتابی در سال دارد. با توجه به موقعیت جغرافیای ایران و تعداد روزهای آفتابی آن استفاده از انرژی خورشیدی می تواند راهکار مناسب و ارزانی برای تامین انرژی الکتریکی مورد نیاز برای نقاط دور از شبکه باشد.

 

2- تعرفه های مناسب خرید تضمینی برق تجدیدپذیر

در راستای تحقق اصل 44 قانون اساسی مبنی بر ارتقاء و توسعه مشارکت بخش غیردولتی در فعالیت های اقتصادی کشور و به منظور صیانت از منابع انرژی فسیلی، محافظت از محیط زیست، کمک به تنوع بخشی به منابع انرژی و پدافند غیر عامل، سازمان انرزی های نو ایران(سانا) خرید تضمینی برق تولید نیروگاه های تجدیدپذیرو پاک ( نیروگاه خورشیدی ) غیر دولتی را در راس برنامه های خود قرار داده است. در این راستا برق تولیدی توسط متقاضیان را قیمتی بسیار رقابتی با سود بانک ها و بسیار بیشر از عدد خرید برق تجدیدپذیر در سایر کشورها خریداری می کند. در جدول زیر قیمت ای خرید تضمینی برق حاصل از نیروگاه ها و مولد های تجدیدپذیر و پاک را مشاهده می کنید:

نرخ پایه ی خرید تضمینی برق(ریال)

ظزفیت نیروگاه

انواع نیروگاه

ردیف

8000

با ظرفیت 20 کیلووات و کمتر

خورشیدی

1

7000

با ظرفیت 100 کیلووات و کمتر

2

4900

با ظرفیت 10 مگاوات و کمتر

3

4000

با ظرفیت 30 مگاوات و کمتر

4

3200

با ظرفیت بیش از 30مگاوات

5

 

 

3- قرارداد خرید تضمینی برق

یکی دیگر از مشوق های احداث نیروگاه خورشیدی قراردادی  که سرمایه گذار با سازمان انرژی های نو ایران می بندد می باشد. دولت در این قرارداد خرید تضمینی 20 ساله برق را تضمین می کند بقیمت خرید تضمینی برق بیشتراز اکثر کشورهای جهان است، این قراداد نکات مهم دیگری نیز دارد که از جمله ی آن ها می توان به در نظر گرفتن نرخ تعدیل و تغییرات ریالی، ارزی و تورم در محاسبه و پرداخت آن در هر سال و افزایش قیمت خرید تضمینی برق تا 30 درصد در صورت استفاده از محصولات تولید داخل اشاره کرد.

شرکت مهرسان انرژی خدمات دیگری نیز ارائه می کند که می توانید در صفحه خدمات آنها را مشاهده کنید.

نیروگاه خورشیدی