چرا خورشیدی

افزایش نیاز به انرژی و آلودگی هوا

نیاز بشر به انرژی روز به روز در حال افزایش می باشد. این امر باعث افزایش قیمت حامل های انرژی شده است. همچنین تامین این میزان انرژی به صورت معمول باعث آلودگی هوا می شود. استفاده از انرژی تجدیدپذیر مانند انرژی خورشیدی راهکاری برای این مشکلات می باشد.

با توجه به هزینه ی سرمایه گذاری پایین تر انرژی خورشیدی نسبت به سایر انواع انرژیهای تجدیدپذیر و با توجه به موقعیت جغرافیائی ایران که از میزان تابش مناسبی در طول سال برخوردار است و با توجه به اینکه زمان نصب سیستم های خورشیدی کوتاه می باشد و طول عمر این تجهیزات بالا است، استفاده از سیستمهای خورشیدی برای موقعیت جغرافیائی ایران مناسب می باشد. همچنین در حال حاضر کشورما ایران در تلاش است تا بخش عظيمي از انرژي مصرفي خود را از این طریق تامین کنند. در این راستا مشوق هایی برای استفاده از منابع تجدیدپذیر در ایران برای استفاده از سیستمهای تجدیدپذیر ایجاد شده است.

شرایط جغرافیایی ایران

مهمترین عامل در نیروگاه خورشیدی میزان تابش خورشید است. تابش میانگین خورشید در کشور ایران 5/4 کیلووات ساعت بر متر مربع است. که بسیار بالاتر از میزان تابش مورد نیاز برای توجیه پذیری استفاده از انرژی خورشیدی می باشد.  کشور ایران حدود ۳۰۰ روز آفتابی در سال دارد. با توجه به موقعیت جغرافیای ایران و تعداد روزهای آفتابی آن استفاده از انرژی خورشیدی می تواند راهکار مناسب و ارزانی برای تامین انرژی الکتریکی مورد نیاز برای نقاط دور از شبکه باشد.

قیمت رقابتی و سود بالا

با توجه به رشد تکنولوژی و دانش فنی و به علت افزایش دانش فنی کاهش قیمت سولار پنل ها استفاده از سیستمهای خورشیدی روز به روز در حال افزایش است، قیمت رقابتی سولار پنل ها در مقایسه با انرژی های فسیلی و همچنین مشوق های موجود برای افزایش استفاده از انرژی تجدیدپذیر و کاهش میزان گازهای گلخانه ای در کنار هم باعث ایجاد بازاری جذاب برای سرمایه گذاری شده است.

تکنولوژی در دسترس و به روز سولار پنل ها

سیستم های فتوولتائیک در مقایسه با سایر انواع انرژیهای تجدیدپذیر، تکنولوژی  در دسترس تر و ساده تری دارند. همچنین تکنولوژی سولار پنل ها در چند سال اخیر بسیار پیشرفت کرده و قیمت آن در مقایسه با چند سال قبل به شدت کاهش یافته است.

زمان نصب و راه اندازی پایین

زمان نصب و راه اندازی نیروگاه های برق خورشیدی در مقایسه با دیگر نیروگاه های تجدیدپذیر بسیار کمتر می باشد، به طور مثال این زمان برای نیروگاه های مقیاس کوچک کمتر از یک ماه و برای نیروگاه های مقیاس بزرگ کمتر از 6 ماه است.

طول عمر بالای تجهیزات و تعمیرات و نگهداری کم

به دلیل اینکه در سولار پنلها قسمت مکانیکی وجود ندارد و تولید انرژی به صورت مکانیکی صورت نمی پذیرد، هزینه نگهداری از آنها ناچیز است. این پنلها تنها احتیاج به نظافت دارند. در ضمن اکثر شرکت های تولید پنل، پنلهای خود را به مدت 25 سال گارانتی  با تولید 80 درصد می کنند.

برای آشنایی بیشتر با انواع کاربرد ها و پیشنهادات شرکت، به صفحه خدمات مراجعه کنید.

Solar